top of page
CSKA Moskova Basketbol Okulları

NEDEN BASKETBOL

Basketbol gerçek anlamda özgüven artırıcı bir spordur. İsabetli şutlar attığınızda veya kazanan bir takımın parçası olduğunuzda kendinize olan güveniniz artar.

 • Yüksek Miktarda Kalori Yakın
  Basketbol sporunda koşmak, zıplamak gibi temel hareketlerin yanında oyun içerisinde yaptığınız birçok fiziksel hareket enerji harcamanızı ve önemli miktarda kalori yakmanızı sağlar. Bir saat içerisinde yüksek performanslı basketbol oynayarak 75 kg ağırlığındaki bir insan 600 kalori, 110 kg ağırlığındaki bir insan da 900 kalori yakabilir.
 • Basketbol Stresi Azaltır ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  Stresten uzak durmak sizin önünüzdeki görevlerinize daha fazla odaklanmanızı ve daha kolay çözümler üretmenizi sağlar. Basketbol ve diğer sporları yaparak stresinizi azaltabilir ve sosyalleşme imkanı elde edersiniz. Sosyalleşebilen insanlar depresyon riskinden gittikçe uzaklaşır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemine de sahip olur.
 • Kalp ve Damar Sağlığınızı Koruyun
  Basketbol sizin kalp ve damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Daha çok oynadıkça kalp atışlarınızı hızlandırırsınız, fiziksel dayanıklılığınız artar ve kalbinizi daha sağlıklı hale getirirsiniz. Kalp krizi riski de büyük oranda azalır.
 • Kemiklerinizi Güçlendirin
  Bu spordaki zıplama ve benzeri fiziksel hareketler kemiklerinizin güçlenmesine katkı sağlar. Kemikleriniz ve kaslarınız zaman içerisinde daha güçlü hale gelerek fiziksel aktivitelerinizdeki dayanıklılığınızı da artırır.
 • Daha İyi Motor Yetenekler ve Koordinasyon
  Serbest atış ve sıçrayarak atılan şutlar el-göz koordinasyonunu sağlama açısından yardımcı olur. Kaçan şutların ribauntlarını almak da bütün vücudunuzun uyum içerisinde hareket etmesini gerektiren bir harekettir. Temel basketbol hareketlerinden biri olan top sürme de çok daha iyi bir koordinasyon gerektirir. Basketbolu ilk kez öğrenirken top sürme antrenmanlarında eller ile gözler arasındaki koordinasyon gelişir ve bu yetenek iyi bir seviyeye eriştiğinde oyuncular artık topa bakmadan hareket etmeye başlarlar.
 • Güç Antrenmanları
  Bu spor dalında tüm vücudunuzu çalıştırma şansına sahip olursunuz. Kas gelişimine de yardımcı olur. Fiziksel temasların da fazlaca yaşandığı bir spor dalı olduğundan oyuncuların vücut yapıları da aldıkları temasa karşı ayakta durabilmeleri için daha gelişmiş bir kas yapısına sahiptir. Özellikle savunmayı geliştirmek için yapılan antrenmanlarda deltoid, boyun, sırt alt bölgesi ve ana kas bölgelerinde güçlenmeler olur. Ayrıca bacaklar ve kollar da gelişerek daha esnek hal alır. ​
 • Uzaysal Farkındalığınız Gelişir
  Uzaysal farkındalık vücudunuzun uzay ve zaman düzleminde hangi konumda olduğunu bilmeniz demektir. Kedilerin neden hep dört ayakları üzerine düştüklerini merak ettiniz mi? Vücut farkındalığı. Bu şekilde dengede kalırsınız.
 • Mental Gelişim
  Basketbol geniş bir fiziksel yetenek yelpazesine ihtiyaç duyar. Ancak mental olarak da iyi durumda olmak zorundasınız. Basketbol gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, oyuncuların saha içerisinde yaşananları çok çabuk kavrayıp, hızlı ve efektif kararlar vermeleri gerektiğini ortaya koymuştur. Özellikle yüksek tempoda oynanan bir oyun olduğu için basketbolda kendinizi takım arkadaşlarınızla uyum içerisinde kalmak, onların ve rakibinizin hareketlerine karşı en hızlı ve en doğru aksiyonu almak konusunda eğitmek zorundasınız. Bu anlamda yaşayacağınız gelişme gerçek hayattaki karar alma ve problem çözme başarınızı da artıracaktır.
 • Özgüveniniz Artar
  Basketbol gerçek anlamda özgüven artırıcı bir spordur. İsabetli şutlar attığınızda veya kazanan bir takımın parçası olduğunuzda kendinize olan güveniniz artar. Kendine güveni olan insanlar da hayatlarında karşılaştıkları olumsuzluklara karşı daha güçlü olurlar. Yeteneklerini en üst seviyede ortaya koyabilirler.
 • Konsantrasyon ve İç Disiplini Arttırır
  Basketbol diğer her sporda olduğu gibi belirli kurallara göre oynanır. Bu kuralları ihlal ederseniz karşılığında sadece siz değil takımınız da cezalandırılır. İç disiplininizi artırıcı çalışmalarla daha adil ve temiz bir oyunun oynanmasını sağlarsınız. Oyuna daha fazla konsantre olur ve kurallar içerisinde kalarak takımınıza faydalı bir oyuncu olmaya çalışırsınız. Bu tutumunuz gerçek hayatınıza da yansır.

BASKETBOL OYNAMAK HANGİ KASLARINIZI ÇALIŞTIRIR?

 Basketbol oynarken geçen eğlenceli saatlerin, aynı zamanda vücudunuzun tamamı için harika bir egzersiz olduğunu biliyor muydunuz? Basketbol oynadığınızda iskelet sisteminiz ve vücudunuzda bulunan çoğu büyük kas grubu sizi dengede tutmak için sürekli aktif bir şekilde çalışır. Uzmanlar, basketbol oynamanın faydalarından bahsederken, bunlardan en önemlilerinin daha güçlü kaslar, artan fiziksel dayanıklılık ve esneklik olduğu konusunda hemfikirler. Çünkü basketbol oynarken çalışan ve güçlenen farklı kas grupları, günlük hayatınızda daha iyi bir duruşa ve daha sağlıklı bir omurgaya sahip olmanız konusunda da size yardımcı olur.

Hayallerimizdeki gibi birer Michael Jordan, Kobe Bryant ya da LeBron James olamasak da basketbol oynayarak kaslarımızı çalıştırıp hayatımıza sağlık katabiliriz! Siz de basketbol hangi kasları çalıştırır diye merak ediyorsanız, artık başlayalım!

CSKA Moskova Basketbol Okulları
bottom of page